За неколико дана почеће берба вишања у Топличком округу, а откупљивачи најављују да би почетна цена могла бити између 50 и 70 динара по килограму, у зависности да ли је прва или друга класа. Како ће бити када почне откуп и по којој цени ће се плаћати облачинска вишња, позната у свету по свом квалитету, још је неизвесно јер хладњачари кажу да ће о томе одлучивати понуда и потражња, али и сам квалитет.
Иако је пре само месец дана изгледало да ће квалитет вишње бити и испод друге класе и потпуно неупотребљив за прераду, киша која је пала готово 100% је поправила род који је сада на задовољавајућем нивоу.
Квалитет суве материје је добар, вишња је добро родила, али имамо проблем да је на појединим местима град потпуно уништио засаде. Таква вишња је потпуно неупотребљива и откупљивачи је неће примити ни у другу класу – каже један од хладњачара на територији Топлице.
Неизвесно је и, каже, да ли ће се почетна цена задржати током откупа, а не искључује могућност и да буде мања.
Све зависи од понуде и потражње, вишња је ове године добро родила и тамо где није тукао град, доброг је квалитета. Остаје да се види какав ће бити даљи пласман на тржишту које је потпуно поремећено због читаве ситуације и рата у Украјини – додаје откупљивач.
Последњих неколико година цена откупа била је око 40 динара за прву класу, али се често дешавало да се током бербе смањи и на 30 динара, па се пољопривредници боје да ће тако бити и ове године.
Када почне берба, после неколико дана вештачки се направи загушење, престане откуп на неколико дана и онда откупљивачи смање цену. Како је рок за бербу вишања релативно кратак јер брзо почиње да трули, ратари брже боље пожуре да је предају како не би пропало и то мало што имају и то је устаљена шема последњих 10-ак и више година. Све док држава не одреди заштитну цену испод које нема откупа, монополисти ће нас уцењивати и богатити се на нашем зноју – каже ратар из Бабиног Потока где за 2 до 3 дана почиње берба.
Половина новца берачима
Готово половину новца произвођачи дају берачима који су прошле године на цену од 40 узимали од 17 до 20 динара, а и када је цена откупа пала на 30, они су задржали своју цену.
Ратари подсећају и да је цена хемикалија и препарата за заштиту готово дупло скупља у односу на прошлу годину, а посебно истичу цену вештачког ђубрива које је ове године коштало колико и ар земље на овим просторима.
Облачинска вишња је, уз шљиву, најзаступљенија ратарска култура на територији Прокупља и налази се на површини од преко 2.000 хектара, а годишње се откупи од 2.000 до 2.500 вагона тог воћа.