Безрецептни аналгетици попут ибупрофена нису ништа мање опасни од оних које прописује лекар.
Ибупрофен повећава ризик од срчаног застоја за више од 30 посто. На срећу, како расте свест о штетним учинцима аналгетика попут ибупрофена, све је већи број оних који радије посежу за неким природним заменама, које су једнако делотворне и то без опасних нуспојава. Већину њих сигурно већ имате у својој кухињи.
Када нас нешто заболи, често посегнемо за ибупрофеном. Важно нам је да се брзо решимо болова те притом не мислимо на могуће штетне последице “чаробне” пилуле с брзим учинком. Међутим безрецептни аналгетици попут ибупрофена нису ништа мање опасни од оних које прописује лекар.
Учесталим узимањем ибупрофена ризикујете срчана обољења, која могу резултирати и смртним исходом.
Ибупрофен буквално може зауставити рад вашег срца. Наиме ибупрофен повећава ризик од срчаног застоја за више од 30 посто. Насрећу, како расте свест о штетним учинцима аналгетика попут ибупрофена, све је већи број оних који радије посежу за неким природним заменама, које су једнако делотворне и то без опасних нуспојава.
Већину њих сигурно већ имате у својој кухињи.
6 одличних природних замена за ибупрофен
1. Ђумбир
Корен ђумбира већ се хиљадама година користи као природни лек против болова. Има врло широк спектар деловања захваљујући својим биоактивним спојевима гингеролу и схогаолу, који имају моћна лековита својства.
Студија из 2009. показала је да је корен ђумбира једнако делотворан као ибупрофен код ублажавања болова везаних уз менструације и дисменореју. Такође, овај корен помаже и код болова у мишићима и зглобовима.
Било да ђумбир узимате сиров или од њега припремате врући чај, постићи ћете једнаки учинак.
2. Куркума
Позната и под називом „индијски шафран“, куркума се у аyурведској медицини користи већ одавно за ублажавање разних здравствених тегоба које су попраћене боловима. Биоактивни спој куркумин делује протуупално, антибактеријски и антивирусно те захваљујући томе може смањити разне врсте болова.
Истраживање проведено 2014. показало је да куркума има једнако снажан учинак као ибупрофен у ублажавању болова у коленима код артрозе. Помаже и код тегоба ПМС-а попут болова у леђима, главобоље, болних груди и болова у стомаку.
Куркуму као зачин најбоље је узимати с црним папром или неким здравим уљем попут кокосова уља ради боље искористивости у организму.
3. Тимијан
Можда никада не бисте помислили да обичан кулинарски зачин који се додаје у јела ради ароме може бити прави лек за ублажавање болова, но тимијан има управо такав учинак. Према мишљењу британског хербалиста Јохна Герарда, тимијан може бити изврсна помоћ у ублажавању исхијаса и главобоље!
Кад је ријеч о тегобама дисменореје, попут болова и грчева, показало се да је екстракт тимијана једнако делотворан као ибупрофен. Потврдила је то студија проведена 2004. године. Студија из 2014. показала је да етерично уље тимијана помаже код болних менструација чак и боље од ибупрофена!
Наиме, док је током другог месеца узимања ибупрофен код жена почео слабије деловати, уље тимијана постало је још делотворније у ублажавању болова. Тимијан можете додавати у јела, кувати чај од њега или пак користити његово етерично уље.
4. Омега-3 масне киселине
Било да конзумирате храну богату овим киселинама (попут орашастих плодова, цхиа или ланених семенки) или их узимате у облику додатака прехрани, омега-3 масне киселине помоћи ће вам у ублажавању болова.
Истраживање је показало да ове здраве масноће ублажавају тегобе и болове код особа које се опорављају од операција и кируршких захвата.
Омега-3 масне киселине доказано помажу и у ублажавању болова узрокованих реуматоидним артритисом.
5. Цимет
Цимет се у кинеској медицини већ тисућама година користи као природни лек. Захваљујући својим протуупалним својствима, овај зачин добро помаже особама које пате од болова артритиса и других хроничних обољења.
Слично као тимијан и ђумбир, и цимет помаже код дисменореје. Студија је открила и да узимање цимета може знатно ублажити менструацијске болове код жена.
Осим што можете своје десерте и каше обилно посипати циметом, од њега можете припремати и чај (1 кашика цимета у праху помешајте с 2 кашике меда па додајте у топлу или врућу воду).
Пасту од цимета и меда можете наносити на болне зглобове код артритиса.
6. Арника
Биљка арника (лат. Арница монтана) позната је по својим протуупалним својствима, стога се примењује код разних тегоба и болова код артритиса, упаљених зглобова и болова у мишићима. Одлична је помоћ спорташима код разних упалних стања.
Студија из 2007. показала је да гел од арнике, када се наноси на кожу, ублажава тегобе остеоартритиса у запешћима, а помаже и код болних колена једнако као и ибупрофен. Но, код арнике је потребна доза опреза.
Препарати од ове биљке намењени су само за вањску примену, дакле на кожи, локално код болова. Арника се не узима оралним путем јер у том случају може бити токсична.
Извор Еспресо.рс