Некако је устаљено у народу да Никољдан везујемо за пост, што је и правилно, а Ђурђевдан искључиво за мрсну храну.
С обзиром на то да Ђурђевдан ове године пада на петак, многима није јасно да ли ће се на трпези домаћина наћи мрсна или посна храна.
Некако је устаљено у народу да Никољдан везујемо за пост, што је и правилно, а Ђурђевдан искључиво за мрсну храну.
Када је Ђурђеван посан?
Ако се питате зашто је тако одговор је веома једноставан. По правилу ако, Ђурђевдан пада у среду или петак, слава би требало да буде посна. Међутим постоји изузетак, који често буде правило.
Прва седмица после Васкрса назива се Светла недеља, која се сматра продужетком празника. Ова неђеља назива се и трапава седмица током које се не посте ни сриједа ни петак.
Да је Ђурђевдан којим случајем пао у прошлој неђељи, па чак и у петак, слава би дефинитивно била мрсна. Међутим, како је слава ипак неколико дана касније, ово правило не може да буде оправдан изговор.
Исто важи и за друге славе, након четири велика поста. Кад се пост заврши, сљедећа неђеља је трапава неђеља и тада се једе само мрсна храна.
Према предању, када је слава, не гледа се да ли је светац жив или мртав, јер се на дан славе жито освештава за покојне претке породице, а не за свеца. С друге стране, Бог не прави разлику између живог или мртвог свеца, јер нас је вјеронаука научила да када човјек премине, његова душа настави да живи, тако да су пред Богом сви живи.
Да ли је то грех?
Према опису из црквеног календара, ако се за славу која пада на пост спрема мрсна трпеза, то је велики гријех, и у том случају је боље да се уопште и не спрема.
Боље је не славити, него правити јавну саблазан и наводити на гријех друге (госте) да мрсе на велики празник у вријеме када црква наређује пост – пише у црквеном календару.