У РАКЕТИРАЊУ центара за припрему добровољаца и страних плаћеника који се боре на страни Украјине, у недељу је у близини града Овруч у Житомирској области, погинуло више од сто војника. Руске ракетне јединице гађале су високопрецизним ракетама, а исход тог напада и број жртава потврдио је портпарол Министарства одбране генерал-мајор Игор Конашенков.
Било је то друго жестоко упозорење страним војницима шта их чека ако дођу да ратују на страни Кијева. Први удар по плаћеницима догодио се претходне недеље на украјинском војном полигону Јаворовски, удаљеном само двадесетак километара од границе са Пољском. Руси су објавили да је тада погинуло око 180 страних плаћеника, док Кијев тврди да је погинуло знатно мање људи, али не негира да је међу тим странцима настала паника, па су се многи од преживелих вратили одакле су дошли.
Са бродова Црноморске флоте, из Црног мора, у недељу је високопрецизним ракетама „калибар“ погођен Ремонтни завод за оклопна возила у Нежинску. Хиперсоничним ракетама „кинжал“ уништено је и велико складиште горива и уља за украјинску војну технику у граду Константиновки у Николајевској области. Руски авиони су гађали „кинжалима“, летећи изнад Крима.
Тактика руске војске је јасна. Она жели да уништи украјинску војну инфраструктуру, складишта муниције и војне технике, да би натерала Кијев да се помири са кaпитулацијом. У Министарству одбране Русије тврде да су до сада уништили 1.467 украјинских тенкова и оклопних возила. Онеспособљена су 1.262 војна возила и оборено 207 беспилотних летелица.
Са друге стране фронта, украјинска артиљерија гађа објекте који су сада под контролом Доњецке и Луганске републике. На мети су нарочито трафостанице и котларнице, па су без струје и грејања остали многи у Донбасу. У Доњецкој области је због нестанка електричне струје под земљом остало 35 рудара које су једва успели да евакуишу. И минулих дана, украјинска артриљерија гађала је руднике у Донбасу који и даље раде.
Украјинска армија у недељу је погодила зграду дечије градске болнице у Доњецку. Да је украјинска војска у Маријупољу у врло тешкој ситуацији и да је питање када ће капитулирати, потврђују и речи Алексеја Арестовича, саветника председника Владимира Зеленског.
– Они који траже да пошаљемо војску да се деблокира Маријупољ или не разумеју војну ситуацију или се баве спекулацијама. Најближе украјинске јединице налазе се 100 до 150 километара од Маријупоља. Они би морали да прођу по голој степи и били би лаки циљеви руске авијације. Аеродром у Маријупољу држе руске снаге које имају јаку подршку са Крима – вели Арестович.
Док саветник украјинског председника Михаил Подољак тврди да је шест руских генерала убијено од почетка руске интервенције, Арестович каже да су линије фронта између украјинских и руских снага „практично замрзнуте, јер Русија нема довољно борбене снаге да напредује даље“.
Један од највећих металуршких комбината у Европи „Азовстаљ“ у Маријупољу, потпуно је обуставио рад. То је саопштио генерални директор Енвер Цитишвили, додавши да је производња смањивана да се не би догодила еколошка катастрофа. Челичана је стала само 1941. године, да би, већ у септембру 1943. кад је Маријупољ ослобођен, наставила да ради.
Од почетка рата у Украјини „Азовстаљ“ су заузели војници злогласног батаљановна „Азов“, па су Русима претили да ће га дићи у ваздух. Власник „Азовстаља“ је Ринат Ахметов, један од најбогатијих људи у Украјини. Тај милијардер је до пуча у Украјини био један од најближих људи председнику Виктору Јануковичу, али чим је овај свргнут, Ахметов је побегао у иностранство, а затим нашао заједнички језик са новим властима. Давао је новац националистичком батаљону „Азов“, да му сачува „Азовстаљ“. Бивши министар полиције Арсен Аваков објаснио је да је 2014. Ахметов помогао да снаге националиста под именом „Азов“ отргну Маријупољ од Доњецке НР.
Они који излазе из опкољених градова, поготово из Маријупоља, пролазе брзу контролу искусних војника и официра. Сумњиве терају да подигну кошуље да виде имају ли неку тетоважу са националистичком и нацистичком симболиком. Осим тога, на прстима је препознатљив траг код оних који су пуцали.
На захтев Зеленског, Савет националне бзбедности и одбране Украјине забранио је рад опозиционих партија које су се залагале за нормализацију односа са Русијом и тражења компромиса са Доњецком и Луганском. Власти Украјине су у јануару 2015. службено прогласиле Русију за земљу агресора, а затим је Врховна рада, у марту, допунила кривични закон по коме се уводи затворска казна до 15 година за сарадњу са државом агресором. Тако се Кијев обрачунавао са свима који су били за успостављање дијалога са Москвом.
Најпознатија забрањена партија је „Опозициона платформа – за живот“, на чијем је челу Виктор Медведчук, који је био у кућном притвору, али је, како званично тврде, побегао чим је почео рат. Кад се зна како су хапшени и малтретирани посланици те парламентарне странке, разумљиво је што је Медведчук побегао пред острашћеним националистима од сигурне смрти. Он је по националности Украјинац, али се противио укидању права руском становништву у Донбасу и другим регионима. За разлику од Јануковича који је побегао у Русију, Медведчук је остао да се супротставља националистима у парламенту.
Забрањене су и Лева опозиција, Прогресивна социјалистичка партија Украјине, као и све лево оријентисане партије. Екстремно националистичке украјинске партије нису забрањене, јер оне мобилишу добровољце за националистичке батаљоне.
Власти у Одеси почеле су, у суботу, да хапсе новинаре за које сматрају да нису лојални Кијеву. Ухапшен је Јуриј Ткачов, главни уредник издања „Тајмер“ из Одесе. Њега оптужују да је тобоже имао гранату у купатилу. Његова супруга Оксана тврди да је то све полицијска намештаљка. У Кијеву су ухапсили песникињу и сатиричарку Јану Таксјур која је болесна од рака, а ухапшена је и Јелена Бережна, познати борац за људска права.
С друге стране, од почетка рата Зеленски је доделио 70 Ордена хероја Украјине својим војницима и официрима. Још 2.180 припадника оружаних снага добило је друго ордење и медаље. Плате су дуплиране свима који ратују, па војници на фронту добијају 113.000 гривни, што је нешто више од 3.100 евра.
МОСКВА УПОЗОРАВА ЗАПАД
УКРАЈИНСКИ неонацисти из јединица „Азов“ планирају да изведу терористичке акције на дипломатска представништва западних земаља како би могли да кажу да је то напад руских снага. То јавно упозорење из Москве саопштио је генерал-мајор Игор Конашенков. До тих информација Руси су дошли кад се добровољно предао сарадник Главне управе Службе безбедности Украјине за Доњецку и Луганску област. Тај украјински официр непосредно је руководио диверзантским акцијама у Донбасу.
„ГЛОНАС“ УМЕСТО ЏИ-ПИ-ЕСА
ДИРЕКТОР „Роскосмоса“ Дмитриј Рогозин саветовао је грађанима да се не узбуђују због тога што Запад намерава да искључи Русију из сателитског навигационог система Џи-Пи-Ес.
– Русија има свој „Глонас“ и лако је телефоне пребацити на тај систем, тако да никаквих проблема неће бити – казао је Рогозин. Сви навигациони системи прављени су, иначе, због војних потреба, да би тек касније почели да се користе у цивилне сврхе. Такве системе имају Америка, Кина и Русија.
НА СТОТИНЕ РУСКИХ ЗАРОБЉЕНИКА
У КИЈЕВУ је званично потврђено да су у војним логорима 562 руска заробљеника. Државни тужилац Украјине, Ирина Венедиктова, рекла је да су основали логоре за заробљенике да би се поштовала Женевска конвенција. На другој страни, Москва не износи податке колико је украјинских војника заробљено. Судећи по бројкама које износе Доњецк и Луганск, тај број прелази хиљаду. На почетку сукоба, Руси су све мобилисане украјинске војнике пуштали кућама, а задржавали једино припаднике украјинских добровољачких батаљона који су се истакли злочинима.
Извор Новости