субота, 12 октобра

Представљени резултати пројекта „Грнчарство за све“: Ниш поново центар грнчарства

„Дели простор“ је данас представио резултате пројекта „Грнчарство за све“, који је организован у сарадњи са Омладинским покретом за будућност, у склопу бугарско-српске прекограничне сарадње.
Организоване су бесплатне обуке из области грнчарије, а поред тога и из области фолклора и традиционалних народних игара.
Идеја да се покрене и грнчарски студио у Нишу, који сада већ врло успешно функционише, произашла је из пројекта „Грнчарство за све“ са циљем неговања културе, традиције, историје и јачања туристичких капацитета у пограничном региону. Кроз овај програм, грађани могу да науче како изгледа рад на грнчарском точку, колико заправо може да буде занимљиво и необично искуство да сами направите неку посуду или предмет од глине.

Током реализације пројекта, за грнчарске радионице се пријавило више од 140 полазника, што је знатно више од предвиђеног капацитета, а након затварања рока за пријаву, упите за учешће и своју жељу да буде део ових радионица изразило је више од 500 људи. Дели је у сарадњи са партнерима из Бугарске организовао сајмове грнчарије и фолклора у Монтани и у Нишу. Догађај у Нишу пратило је преко 250 људи у публици.

Ненад Стојановић из Делија је истакао да је Ниш поново центар грнчарства.

Пројекат Дели простор ради са удружењем Омладински покрет за будућност из Монтане. Подржан је преко програма прекограничне сарадње Бугарска-Србија и једно врло интересантно искуство за Дели. Заљубили смо се у грнчарство и имамо један од најмодернијих студија. Ниш је поново центар грнчарства и то ћемо да докажемо у наредних пет година, јер је интересовање огромно. Конкурс смо објавили ујутру и одмах увече смо морали да га затворимо јер нам се пријавило више од 140 кандидата. Мислим да смо у Бугарској осветлали образ нашег фолклора. Сајам у Нишу је био феноменалан и кеј је био пун.”

Овом приликом су подељене и захвалнице људима без којих пројекат не би био реализован, а емитован је и петнаестоминутни филм о резултатима пројекта.

Стојановић је истакао и да се нада да ће моћи да буду присутни и у оквирима Тврђаве, пошто је најављено да ће се ослободити простор за радње из области старих заната.

Обука се врши у студију на Палилули, уторком, средом и четвртком од 18 часова, а поново креће од септембра.

Иако се пројекат званично завршава 13. августа, “Дели” и даље планира да држи обуке, због, како кажу, великог интересовања међу људима, али се истиче и жеља за покретањем институција по овом питању.

Извор градскипортал018

Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.